İlginç Bilgiler Serisi-İskambil Kağıtları


"O güzel kupa kızıydı sinek valesiydim bense" diyordu Teoman o malum şarkıda. Gerçekten bu bilgilerden hareketle mi yazmıştır bilemem ancak bu bilgiler ile demek istedikleri anlamlanıyor. Ve ben onun bu şarkıyı şimdi aşağıda vereceğim bilgiler ışığında yazdığını düşünüyorum.

"Eski Fransa'da ortaya çıkan iskambil kağıtları o dönemin sınıflarını temsil edermiş."

Yani o zamanın sınıflarına göre;


"Sinek: Yoncaya benzeyen şekli ile köylüleri,

Karo: Kiremite benzeyen simgesiyle orta direk halkı,

Maça: Kılıca benzeyen simgesiyle orduyu,

Kupa: Kalkana benzeyen simgesiyle soyluları temsil edermiş. "


"Buradan hareketle:
1) Teoman'ın "Kupa Kızı ve Sinek Valesi" şarkısında sakladığı gizli anlamı düşünün.
2) İhale oyununun felsefesini düşünün. Fazla olan ve iyi örgütlenen köylüler bile olsa en güçlüleri ele geçirebilir.
3) Kara Batakta kozun neden Maça olduğunu anlayın.
4) Poker'de neden en değerli Kupa en değersiz Sinek?
5) King'de neden kupa almaz oynuyoruz? ve "Rıfkı" adındaki kağıt neden Kupa Papazı?"


Teoman'ın şarkısı üzerine düşünüldüğünde güzel bir mana çıkıyor; "o güzel kupa kızıydı sinek valesiydim bense".Yani bu aşk bir köylü sınıfıyla bir aristokrat sınıfının aşkıydı.

Hani çok basittir ve günlük dilde kullanılır ama şimdi cuk oturacaktır: "Davul bile dengi dengine". Böyle diyor atalarımız, evet; bu böyle olmamalı ama böyle oluyor işte,"kupa kızı" ve "sinek valesi" birlikte olamıyor. Hayatın kanunu mu olmuştu bu da, hem de biz bilmeden.. Galiba öyle.. Maalesef

Maddiyatçı sevdalar da bunlara sebep oluyor tabii ki; her birimiz ne kadar reddetsek de maddiyatı sevgimizin önüne geçiriyoruz gün gelince. Çünkü mutluluk bizim için maddiyat işte bu yüzden hayatın kanunu olmuş yani biz yasalaştırmışız bu durumu.

Neyse efem, ilginç bir bilginin altına bu kadar melankolik bir yorum yeterli sanırım. Bir başka konuda belki de daha detaylı yazarım şimdilik konuyu daha fazla dağıtıp ilginizi başka yere yönlendirmeden bu konuda kalalım.

2 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Adsız dedi ki...

"Maddiyatçı sevdalar da bunlara sebep oluyor tabii ki;her birimiz ne kadar reddetsek de maddiyatı sevgimizin önüne geçiriyoruz gün gelince.Çünkü mutluluk bizim için maddiyat işte bu yüzden hayatın kanunu olmuş yani biz yasalaştırmışız bu durumu." Böyle bi yasa olduğunu sanmıyorum. Maddiyatçı sevda diye bir terimin olduğunu da sanmıyorum.Kaftanını çıkarttığında kupa kızıda normal bi insan nihayetinde.Bi yüreğe iki sevda sığmaz,kupa kızı bırakır zenginliğini sinek valeside kurar tahtını kupa kızının kalbine paşa paşa yaşarlar aşklarını. Yeter ki yaşamak istesinler...

kartalizma_okan dedi ki...

değerli "Adsız" yorumun için teşekkürler konumuz bu yönde olmasa da daha fazla bu konuyu uzatmadan bir yorum bırakıyorum eğer tanışıyorsak bu konuyu başka özel bir alanda konuşabiliriz.
Maddiyatçı sevdalar deyiminde ısrarlıyım ve dünya zaten bunun üzerine kurulu.Hiç bir kupa kızı kaftanından vazgeçmez vazgeçtiğinde kupa kızlığı zaten kalmaz önemli olan kupa kızlığını kaybetmeden yani maddiyattan sıyrılmadan o maddiyatı da yanında taşıyarak sinek valesiyle taht kurmak.
Dilerim maddiyatçı sevdalar hiç karşına çıkmaz yorumun için tekrar teşekkürler;)

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.