"Kuş Beyinli" mi Dediniz?
Umumiyetle göçmen kuşlar, sonbaharda kuzey ve ılımlı kuşakta soğuklarla birlikte besin darlığının başlaması ile kışları daha sıcak geçen ve besin bakımından zengin olan güney bölgelere doğru uçarlar.

Birçok hallerde göç yolu birkaç yüz kilometre olduğu halde, bazılarında göç yolu hayret edilecek derecede uzundur. En uzun göç yolunu Kutup Kırlangıcı (Sterna poradisea) kat eder. Bu kuşun kuluçka yeri 820 Kuzey enlem mıntıkasıdır (Kutup bölgesi). Kuluçkaya gece yarısına kadar güneşin batmadığı mevsimde yatar. Yavrular yetişince kışlak yerleri olan Antartik kara kıtasına uçarlar ki, burada da geceleri gündüz gibi geçen mevsimden faydalanmış olurlar. Bu iki bölge arasındaki mesafe 17.000 (onyedibin) km.’ dir.

Kuşlar göç ederken gittikleri yoldan hiçbir işaret bırakmadıkları halde aynı yoldan geriye dönerler.

Detaylı bilgi için tıklayınızBahçe örümcekleri tekerlek şeklindeki tel ağlarını iki ayrı türden iplikçik kullanarak örerler. Nisbeten katı, radiyal iplikler ağın iskeletini teşkil eder. Bunlara bağlanarak çevrelenen daha ince ve yapışkan bir maddeyle sıvanmış iplikçiklere de "av iplikleri" denir. Bilim adamları her iki ip türünü de bir esneklik testine tâbi tuttular. Neticede radiyal iplikler %20 nisbetinde uzatılabilmiş, fakat deneyin sonunda bunlarda bir sarkma görülmüştür. Buna karşılık av iplikleri boylarının 3 katına kadar uzatıldığı halde hususiyetlerini kaybetmemişlerdir.

ayrıca örümcek ağları çok incedir ve çok çabuk yırtılabilmektedir,insanoğlu bu incelikte bir örgüyü beceremiyor.


Detaylı bilgi için tıklayınız

bu bilgilerden sonra tekrar bi oturup düşünelim; bir insana "Kuş beyinli" demek ne kadar yerinde?..

Hiç bir rota kullanmadan yönünü tayin eden,gittiği yoldan aynı şekilde geri gelen bir mahlukatta nasıl beyin yoksunluğu olur.

ya da "örümcek beyinli" ne farkeder ki,bu kadar güzellikte ve incelikte örülebilen bir yeteneği ve zekayı alaşağı etmek ne kadar mantıklı?..

Bundan sonra daha iyi düşünüp konuşuruz heralde.

Bu konuyu neden ele aldığıma da gelince;kimsenin bana "Kuş beyinli" dediği yok canım,sadece okuduğum bir kitapta(Gözyaşı Medeniyeti,Ömer Öztürkmen) dikkatimi çekmesi üzerine araştırdım ve paylaşmaya karar verdim.

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.