Serdar Turgut-Son 10 Yılın Önemli Olayları Listesi

Yazılarında mizahla bize bir şeyleri gösteren bazen de ağlanacak halimize güldüren Serdar Turgut yine yapmış pardon yazmış yazacağını:

Son 10 Yılın Önemli Olayları Listesi
Yine aralık ayındayız. Yani benim Serdaramus yazısını yazıp önümüzdeki yıla ilişkin tahminlerimi ortaya koymam ve geçmiş bir yılı değerlendirme yazılarımı yazmamın ayındayız. Bunlar geleneksel ama bu defa bir başka iş daha yapmak zorundayım. Son 10 yılın trendlerini, olaylarını da değerlendirmem gerekiyor.

İşte bugün son 10 yıla ait önemli olaylar listemi veriyorum.
1- Zaten bilinen bir gerçek, geçtiğimiz 10 yıl içinde çok daha güçlü bir şekilde kanıtlandı. Erkeklerin temelde tamamen ve geri dönüşsüz biçimde aptal oldukları yaygın kabul gören bir düşünceydi. Ancak bu ilk kez 10 yılın başında başlayan Jackass dizisi ve filmi ile açıkça gözler önüne serildi. Erkeklerin kendilerini ağır şekilde yaralayabilecek hareketleri, üzerinde hiç düşünmeden rahatlıkla yapıp sonra da buna gülebildikleri, özellikle ağır yaralandıkları durumu sevdikleri görüldü. Bu, birçok insanı gelecek açısından hayli karamsar yapsa da 2012 yılında dünyanın sonunun gelmesi ihtimalinin hala daha bulunması bazı insanlara teselli oldu. Çünkü erkeklerin böyle olduğu bir dünyayı çekilmez bulanların sayısı da hayli fazla.

2- Son 10 yıl içinde dünyanın tüm lisan bilimcilerini şaşırtan bir gelişme yaşandı. 'Bazı dünya lisanları ortadan siliniyor' diye endişe eden bilim adamları, sonunda nihayet yeni bir lisanın geliştirildiğini de görerek sevindiler. Bu müjdeli haber Türkiye'den geldi. Türk gençleri tamamen özgün ve bazen kendi yurttaşları tarafından bile anlaşılamayan yeni özel bir lisanla konuşmaya başladı. R harfini tamamen alfabeden silen, Ş harfine abartılı, gereksiz vurgulamalar yapan ve her kelimeyi tamamen lüzumsuz yere normalin üç misli esneterek söyleyen bu konuşma stili hayli yayıldı ve tuttu. Türk gençleri yabancı lisanları da bu vurgulamalar ile konuştuklarından o konuşma stili tüm dünyaya salgın hastalık gibi yayıldı.

3- Geçtiğimiz 10 yılda kızların düşük belli pantolon giyme modası çıktı. 2 numaralı maddedeki gibi konuşan kızlar, düşük belli pantolonların tamamen düşmesi sonucunda üstüne üstlük toplum içinde aniden donla da kaldılar. Böyle şeyler olunca zeka durumu 1 numaralı maddedeki gibi olan erkekler bunu gördükleri anda tamamen ve kalıcı bir biçimde daha da eblehleştiler. Bu arada 'Düşük belli pantolon kazası paparazzisi' diye de bir şey ortaya çıktı.

4- Bu yıllarda 'Gerçeklik şovu' (Reality show) diye bir oksimoron da çok yaygınlaştı. Gerçeklik şovlarının gerçeklikten çok daha ilginç, çok daha eğlenceli olduğunu düşünen ortalama televizyon seyircisi (Bu, 'Eblehler yığını' tanımını nazik biçimde yapmanın yoludur) bu şovlara büyük ilgi gösterdi.

5- Kafası kesilerek vücudundan ayrılan insanların bu olaydan sonra bir süre düşünüp konuşabildiklerinin geçtiğimiz 10 yıl içinde ortaya çıkması da çok kötü oldu. Karısının kafasını keserek onu öldürmeyi planlamakta olan birçok erkek sırf bu yeni bilgi yüzünen düşündüğünü yapamadı. Çünkü en azından ben kafası vücudundan ayrı biçimde konuşmayı sürdüren bir Rana'ya pek tahammül edebileceğimi düşünmüyorum.

6- Hayvanlar da bir tuhaflaştı geçtiğimiz 10 yılda. İlk önce 'Deli dana' hastalığı ortaya çıktı. Sonra 'Kuş gribi' ve 'Domuz gribi' geldi. Kuş gribi patlamadan önce evinin bahçesinde bir kümes dolusu tavuk beslemeye başlayan Türk köşe yazarının absürd haberi dünyaya bomba gibi düştü. Bu kişiye yeni Jackass filminde başrol oynaması için teklif getirildi. İnsan artık hangi hayvana güveneceğini bilemez hale geldi. İnşallah gelecek 10 yıl içinde köpek veya kedi gribi diye bir şey de çıkmaz. Eğer bir gün köpek gribi diye bir şey çıkarsa ben tavuklarım gibi köpeklerimi katiyen imha edemem. Bu da şimdiden bilinsin. Çünkü onlar kangal cinsi ve orta boy bir dinozor büyüklüğünde. Eğer sıkıyorsa gelin de siz imha etmeyi deneyin onları bakalım.

7- Tüm istatistikleri yalanlayan, tüm olasılık hesaplarını boşa çıkartan gelişme yine Türkiye'de gerçekleşti. Türkiye'de son 10 yıl içinde askeri darbe olmadı. Darbe gibi temelde pre-modern olan bir şeyin Türkiye'de post-modern darbeye dönüştürülebilmesi de hayli zorlama olan bir bakış açısına göre insanlığa teorik düşünce katkısı olarak görülebilir.

8- Cep telefonu bela gibi sardı etrafı. Okuma-yazması olmayan ve hayatında hiç para kazanmamış, temelde konuşacak konuları olmaması gereken insanlar bile ceplerinde üç adet telefon birden taşımaya başladı. Kiminle ne konuşabilecekleri meçhul bu insanlar çıkarılan iPhone'ların da en büyük müşterisi oldu. Geçen 10 yıla damgasını vuran bir başka gelişme olan 3-G teknolojisi de gelişince bu anlamsız insanlar üstüne üstlük birbirlerini görerek de konuşmaya başladılar. Bunların birbirlerini görmeleri de pek hoş olmadı. Sonunda bir araya gelip örgütlenmeleri ve toplumun düzeyini daha da aşağıya çekmeleri ihtimali ortaya çıktı.

9- Geçtiğimiz 10 yılın en büyük felaketi 8. maddede tanımladığım türdeki insanların ereksiyona yardımcı hapları en fazla kullanıp bir de üstüne üstlük seks yapmalarıdır. Bu tabii ki gen havuzunun inanılmaz derecede bozulması, çarpılması anlamına geliyor. Ben geçtiğimiz 10 yıl içinde başlamış olan bu trendin önümüzdeki 10 yıl içinde sonucunu alacağımızı, ortada 'Teenage Mutant Ninja Turtles'a benzeyen sevimsizlerin dolaşacağını düşünüyorum. Üstelik bunlar etrafta dolaşırken çiklet de çiğniyor olacak.

10- Son 10 yılın bence en önemli ifşaatlarından bir tanesi Türklerin evlenmeye çalıştıkları kadınlar tarafından reddedilmelernden sonra bile göbek atabildiklerinin ve üstelik bunu kendilerini biraz önce hakaret de ederek reddetmiş kadınla karşılıklı yapabildiklerinin ortaya çıkmasıdır. Bu tuhaf gelişme canlı yayında televizyondan bile yayınlandı.

1 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Ukash dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.