Sudan'a Darfur Oyunu


Yabancı bir sitede dolaşırken şöyle bir reklama rastladım; "Save Darfur". Yani "Darfur'u Kurtar". Banu Avar'ın Böl ve Yut kitabını okuyanlar orada ABD'nin nasıl bir oyun çevirdiğini bilirler. Bu kitabı okuduğum için ilgimi çekti ve bu resme bastım; şu vereceğim linke yönlendirdi beni http://action.savedarfur.org/campaign/sudanelections. İngilizce yazılan bu sitede Obama'yı göreve çağırmak için Beyaz Saray'a direk gideceğini söyleyen bir mektup örneği var, size sadece imza atmak kalıyor. Kısaca, "Obama gel bizi kurtar" diyorlar. Yani dedirtiyorlar. Aşağıda da Banu Avar'ın Darfur ziyaretleri sonucu kitabından kesitler var işte Darfur oyunu ve işte nasıl oynandığı.

"Çin'le olan yakın ilişkisi Amerika'nın hiç hoşuna gitmiyor. Üstelik Sudanlılar Çin'i, saygıyla selamlıyor. Kıyamet de burdan kopuyor."

Hortum üniversitesi öğrenci temsilcisi Abdullah'ın "arabulucu" batılılar için yaptığı yorum da şu:

"Avrupa ve Amerika, Darfur halkının içinde bulunduğu durum için Sudan'ı suçluyorlar. Darfur bizim iç sorunumuzdur. Batı buraya elindeki tüm gücüyle müdahale ediyor. Çünkü Sudan'da petrol ve altın var. Onların derdi halk değil, Sudan'ın doğal kaynakları. Sudan'da kontrolü ele geçirmek için bahane arıyorlar."

"Peki ya BM diye soruyorum."

"Onların da Sudan'a hiçbir faydası yok. BM sadece Amerika'nın kararlarını uygular."

"Nitekim Sudan hükümeti 2006 yılında BM temsilcisi Jan Pronk'un üç gün içinde ülkeyi terketmesini istemişti. Sudan hükümeti BM'ye bağlı örgütlerin faaliyetlerinin Sudan için askeri tehdit oluşturduğunu ifade etmişti. Bu kararın akabinde Sudan'a âcil müdahale kampanyası başladı. Sudan'ın Batı bölgesi Darfur yabancı barış gücüne kapıyı açmalıydı. Sudan hükümeti bu kampanyaya bir yıl dayandı ama sonunda pes etmek zorunda kaldı. Darfur'da on binlerce yabancı asker arabulucu rol oynayacaktı."

"Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir'in danışmanı Gâzi Atabari Nil'in kıyısında yer alan Omdurman'daki hükümet binasının penceresinde Türk yapımı köprüyü ve tüm bereketiyle akan Nil'i göstererek:

"Afrika boynuzu nerede yer alıyor bir bakın. Kızıldeniz'in tam karşısındayız. Kızıldeniz Ortadoğu'ya ve Avrupa'ya açılan su yoludur. Ordaki limanlar hayati önemdedir. Bu yüzden buraya el koyma gayretleri var." diyor.

Gazi Atabari'nin son sözleri bugün El Beşir hakkında söylenenleri özetler mahiyettedir:

"Bir isyancı grup gidip İsrail'e büro kurdu. Tüm bu süreçte bir şey iyice belirginleşti. Darfur'la ilgili baskının, kumpasların ardında Amerika ve İsrail vardır. Darfur olayı alabildiğince büyütüldü. Darfur bir maskedir. Filistin, Lübnan, Irak'taki cinayet ve katliamı perdelemek için kullanıldı."


Amerika hiç de demokrasi için orada değil, enerjiler ve stratejik konum bunu doğruluyor. Aynı zamanda Çin'la yakınlaşması da onu zora sokuyor.
Son olarak şöyle ilginç bir bilgi vereceğim;

Nil Nehri'nin hortuma benzemesinden kaynaklanan Osmanlı'nın verdiği bir isim bu. Ama Batılıların okuduğu gibi, şimdi biz de ona Hartum diyoruz.

1 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

JANiTSCHAR dedi ki...

Bu güzel yazıyı Bloğuna astığın ve uyuyan insanlarımı biraz olsun bilgilendirdiğin için seni Kutlarım.

Banu Avar Abd büyükelçiliğinin baskısıyla TRT'den kovulan bir doğrucu ablamızdır.Kitabında doğruları yazmış.

Bende başka kaynaklardan Sudan sorunu hakkında pek çok şey okumuştum.

Sudan'da katliamı K'sı yokken bizim Satılmış Medya gruplarımızın sanki katliam varmışcasına Propaganda yapması bana işgal günlerindeki istanbul basınını hatırlattı.

Sudan'da 300 bin insanın öldürüldüğünden bahsediliyor ama Basının elinde tek KanıT foto yok.Yönlendirici haberlerle insanların kafasına kazınan düşünce SUdan=KAtliam..

Abd'Nin yapmak istediği Petrol bölgesinde oturan Hırıstıyan Azınlığı Sudan'dan koparmak,Çin'in Afrika'daki gücünü kırmak Petrol fiyatlarını kontrol altına alıp Japon,Çin,Hint,Avrupa Ekonomileri üzerindeki kontrolünü devam ettirmek.

Bundan sonra yeni çatışma Noktası Afrika..Somalili Korsanlara destek veren Ülkeler İngiltere ve Abd..Görünürde Korsanlara Karşı çıkan güçler de onlar..:)Bunda tabii RUsya'nın Hint okyanusunda donanma göstermesinin etkisi büyük.

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.