Monte Kristo Kontu Ezel'in Boş Oda'sı


Ezel..Milyonları hayranlıkla izletecek,hepimizi şaşırtacak kadar müthiş, birlikte büyüyen intikam ve aşk, hatta köşe yazarlarının bir diziye bölüm ayırıp her hafta yazması kadar sıradışı bir dizi.

Anlatmaya gerek yok bu dizi çok farklı. Yani öyle sanıyordum ben de. Ta ki aklıma ilk şüphe düşene kadar, birisi Youtube'daki ezel vidyoları altına sürekli "Bu dizi Monte Kristo'nun Kontu'ndan çalıntı" diyordu ve hatta bu uyarısı için başkaları da ona kızıyordu. Neden kızıyordu anlamak da mümkün değil ya.

Ardına düştüğüm bu şüphe sonrası kitabı okuyan bazı arkadaşlarım "aynen" dediler şaştım kaldım. Bugün de filmini izledim. Evet konu aynen öyle işliyor, tabi biraz farkla. Film 1800'lerde geçiyor.Yakın arkadaş hatta birbirinin hayatını kurtarmış çocukluktan gelen iki arkadaştan biri diğerini içeriye düşürüyor, zaten çoktan gizli gizli askıntı olduğu, Ömer konumuna gelen Dantes'in evleneceği kız arkadaşınla Dantes hapise girdiken 1 ay sonra evleniyor. Tabi savcıyı da ayarlıyor ve bi kaç ay sonraya Dantes öldü diye savcı imzalı bi kağıt gönderip kızın ümitlerini de tüketiyor.

Dantes'in girdiği hapishane ise tam bir zindan, adeta ölüme terkedilen insanlar var orada ve hücre sistemi olan bi hapisane. Orada tüneli yanlış kazan bir Rahip bu arkadaşın odasına çıkıyor ve okuma yazma dahi bilmeyen bu kişiye benimle tünel kaz sana çok değerli bişey veririm diyor. Tabi ki herkesin ilk aklına gelen biçimde Dantes de "Özgürlük mü?" diyor. Rahip "Özgürlüğü kaybedebilirsin,ben sana bilgi veririm" diyor ve başlıyor içeride bu arkadaşı eğitmeye. Bu kişimiz de meşhur Dayı'mıza karşılık geliyor. Ve kaçmadan bir de hazine tarifi veriyor. Kaçınca bu hazineyi bulan Dantes zengin oluyor sonra da gidip aynı biçimde intikamını alıyor. Tabi o çağlarda estetik ameliyat yok birazcık tip değişikliğiyle bunu yapabiliyor. Hatta büyük benzerliklerden biri de o evlilikten olan çocuk meğerse Dantes'in oğluymuş bunu da sonra öğreniyoruz. İlk kaçtığında bir hayat kurtararak sağ kol da buluyor orasını da çalmayı ihmal etmemişler. "Ezel" dizisindeki gibi de oyunlar var bir kaç tane ama 120 dakikaya da fazla sığdırılmıyor tabi. Ezel'in en büyük farkı o küçük oyunları.

Yani, benzerlikler hat safhada hatta aynı şekilde işleyen bir intikam hikayesi. Türkiye'de daha önce böyle bir dizi yoktu diyerek kutsadığımız, mükemmelliğine hayran kaldığımız dizi gözümden düştü bu anlamıyla. Dokunulmaz mükemmelliğini yitirdi ve hatta bazı hayran kaldığımız sahneler de acaba çalıntı mı diyerek hayal kırıklığına uğrattı. Tabi ki bi esinlenme olabilir, ancak yazarlar bundan hiç bahsetmeyerek kendilerini çok zeki göstererek ayıp ettiler. Hatta savunmaları; "Türkiye'deki insanların bu kitabı okuyacak entelektüel seviyeye ulaşmadıklarını düşündük" müş. Yani "çalınan minarenin kılıfı" hazır ama "kabahatten büyük bir özürle".

Beni düşündüren bu kadar överek yazan yazarlarımız nasıl oluyor da bu gerçeği ortaya çıkarmıyorlar? Ya para alıyorlar ya da yazarların dediği gibi "entelektüel birikim" onlarda da yetersiz.

Ha bir de jenerik var ki dillere destan. Onu da orjinal sanıyorduk ama hiç bir gerçek gizli kalamıyor günümüz modern dünyasında. jenerik de aynen çalıntı; "Boş Oda" isimli filmden. Aşağıdaki vidyoda bunu görebilirsiniz.


Dizinin kendine has güzellikleri, özellikleri var tabii ki. Diyaloglar olsun, içindeki Ezel'in intikam almada kullandığı oyunlar olsun, edebiyat kitaplarını yutmuş filozof Dayı'mız olsun güzel. Ben izlemeye devam edeceğim ama hani gönlün kırılır da birine sonra da soğuk soğuk muhabbet edersin ya işte onun gibi; "ya bu da çalıntı mı ki" diye şüpheyle izleyeceğim. Yani bir anlamda dizinin o mükemmelliği gitti bunlardan sonra. Bir yazar da bir televizyon kanalı da bu ayıptan bahsetmeli, susuyorlarsa bu işin içinde dizidekinden büyük "oyun" var demektir.

Son olarak; "Allah sonunu benzetmesin" diyerek esprili biçimde yaklaşıyorum, hem filmin sonu çok güzel değil hem de bari dizinin sonunu bilmeyelim.

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.