Dünya Kupası'nın Gözyaşları

Bir Dünya Kupası daha sonlanıyor. Kaybedenler, beklentiler, heycanlı bir 90 dakika sonrası yıkılanlar, penaltı kaçıranlar, takımlarının kaybetmesini kendine bağlayanlar, kaçan pozisyonlar, hatalar, umutlar, hevesler ve "son"lar. Her ne olursa olsun, futbolda sevince yer olduğu kadar gözyaşına da yer var.

Alman Bild Gazetesi aşağıda paylaşacağım fotoğrafların hikayesini anlatırken "Futbol safi duygudur." diyerek başlıyor.

Ve devam ediyor: "Sevinç ve acı. İkisi de yanyana."

İspanya Paraguay'ı elyerek Yarı Final'e çıkmanın sevincini yaşarken Paraguay'lı 27 yaşındaki Cardozo gözyaşlarını tutamıyordu.

Resmin altına eklenen yorum ise şu: Cardozo teselli edilemez durumda, kendini teselli etmeye gelenleri bile istemiyor. Fernando Torres deniyor ama başarısız.

"Bir başka trajik sahne Gana elenirken yaşanıyordu." Asamoah Gyan Gana adına seri penaltılardaki son penaltıyı direğin üstünden gönderince Uruguay'a Yarı Final biletini hediye etmiş oldu. "Eğer golü atsaydı takımının Yarı Final oynayan ilk Afrika takımı olması işten bile değildi."


Hele ki büyük beklenti içindeki takımlar; İtalya,Fransa,İngiltere... "Son olarak da Almanya'nın Çeyrek Final'de saf dışı bıraktığı Arjantin!"

Ağlamamak zor olanı, insan tv karşısında bile etkileniyor. Favori takımı elendiğinde üzülenlerin sayısı bi hayli fazladır. Hani derler ya "futbol hayata fena halde benzer." işte aynen öyle. Daha önce de demiştim "erkek adam ağlardı hem de öyle ağlardı ki yüreğini bir yakın bakalım." Belki yürekleri orda bahsettiğim manada anmadı ama canları yandı ve gözyaşlarını tutamadılar. Futbolda sevincin kardeşi de üzüntü ve böyle turnuvalarda herkes bişeyler umar, fazlasını elde ederse hep daha fazlasını ümit eder ve kaybettiğinde yıkılır, büyük beklentilerin azını bile karşılayamazsa yine yıkılır. Hayata benziyor değil mi?..

Bild gazetesi yazıyı sonlandırırken, "Almanlar umuyor ki Löw ve öğrenciler sadece sevinç gözyaşları dökecekler." diyor. İspanya'nın kupayı alacağını düşündüğümden bu akşam onları da ağlarken izleyebiliriz.

"Fransa'yı şanlı bir 2-1'le geçen ev sahibi Güney Afrika buna rağmen gruptan çıkamadı. Siphiwe Tshabalala'nın acıları sahanın dışına zorla gittiği gibi görülüyor."


ABD'li Santrafor Maurice Edu, Gana'ya elendikten sonra. Çaresiz.

"Brezilya'lı Dani Alves ülkesinin Hollanda tarafından saf dışı edilmesinden sonra sahanın ortasında tek başına oturuyor"

"Dövmeler gözyaşlarına karşı korumasız: İtalyan Simon Pepe ülkesinin takımı gruplardan çıkamayınca ağlayarak sahayı terkediyor."

"Arjantin elendi! Maxi Rodriguez Almanya mağlubiyeti sonrası gözyaşlarını tutmakta zorlanıyor."


"Paraguay'lı Nelson Valdez ülkesinin İspanya mağlubiyetiyle elenmesinden sonra yüzünü saklıyor."


"Maradona sarılmasına rağmen onu teselli edemiyor."

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.