"Neyi Oy'luyoruz Kardeşim?"


1982 Anayasasının değiştirileceği yeni "Anayasa Paketi" açıklandı. Pek çok insan neyi oylayacağını da bilmiyor. Ve yine pek çok insan bunu bir siyasi vazife görüp ülkemizin en büyük sorunu olan "takım tutar gibi parti tutmak" hastalığından yola çıkarak daha hiç bir şeyi incelemeden hayır diyorlar ya da bi başka grupça evet diyorlar. Sorgulamadan, incelemeden yeni anayasa taslağı hakkında bir kelime bile okumadan gruplaşmaya/kutuplaşmaya başlanmış bile.

Öncelikle bu anayasa taslağını partiler üstü görelim ve inceledikten sonra evet ya da hayır diyerek demokratik hakkımızı kullanalım. "Peki kardeşim neyi oy'luyoruz biz?" diyenler çok fazla, incelemeniz için bulduğum bir taslağı sizlere paylaşıyorum.

Buraya tıklayarak 1982 Anayasası ve Yeni Anayasa Paketi'nin değişecek maddeleri karşılıklı olarak belirtilmiş.

Tabii ki herkes Anayasa Hukukçusu değil ama en azından bi göz gezdirin ve daha sonra her çevreden yazar/uzman gibi kişilerin yazılarını/makalelerini takip edin.

Her ne kadar partiler kendilerine siyasi malzeme olarak algılasa da bu paketi ben öyle algılamıyorum ve henüz kararımı vermediğim bu paketi incelemeyi sürdürüyorum.

Yukarıdaki dosyada düzenlemesi verilmişmidir bilemiyorum ancak Anayasa Mahkemesi

bazı kurumların, Anayasa Mahkemesi ile Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) üye seçiminde, birden fazla adaya oy kullanmalarını engelleyen hüküm ile Cumhurbaşkanı’nın, “İktisat, siyaset bilim dalları ve üst kademe yöneticilerinden” HSYK’ya üye atamasına olanak sağlayan düzenlemeyi, anayasanın değiştirilemez ilkelerinden “hukuk devleti” ilkesine aykırı buldu

Yani o maddedeki o kısım iptal edildi.

Ayrıca bazı iptal edilen ibareleri de BURADAN görebilirsiniz.

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.