Tarihteki Kötü Formalar

Her sezon büyük ümitlerle bekleriz, yeni sezon forması çok önemlidir biz taraftarlar için. Hatta çıkan formalardan daha iyi tasarım yapan amatör tasarımcılar bile çıkartırız içimizden. Büyük umutlarla beklediğimiz formalar bazen "tırt" çıkabilir. İşte daha önceki yıllarda "tırt" olduğu belki de farkedilmeyen ama bugün burdan bakınca komik ve kötü gelen formalar.

Chelsea 1995 Deplasman Forması

Chelsea'nin 90'ların ortasında Ruud Gulit gibi efsanelerinin giydiği Gri-Portakal rengi forması. Maviler niye böyle bi forma üretmişler bilinmez.

Manchester United 1994 Deplasman Forması

"United zorla giydirilmiş bir suçlu gibiydi. Alex Feguson bir Southampton mağlubiyetinde oyuncuların birbirlerini göremediği iddiası üzerine hemen bu formadan kurtuldu. Takım devre arasında 3.Formasını giydi."

Coventry City 1978 Deplasman Forması

Acaba neyi düşünerek bu tasarımı oluşturmuşlardı? Coventry City'e ait '78 yılı forması işte böyleydi, tişörte iki çizik atmışsın mı diyeyim, yukarıdan gelip aşağıda şortla birleşen çizgilere mi dikkat çekeyim. 'Geçmiş yıllar işte' deyip geçeyim en iyisi.

Arsenal 1991 Deplasman Forması

"90'ların başı forma tarihinde 'deneysel bir çağdı'" Arsenal bu formasıyla Deplasman yollarındaydı.

Norwich 1993 İç Saha Forması

Norwich takımı Avrupa'nın en iyi 3'üne yükselirken bu formayı giyiyordu. "Bayern Munih ve İnter gibi takımlara kafa tutan bu ekip UEFA Kupası sırasında Paint-ball maçından çıkmış gibiydi."

Aston Villa 1993 Deplasman Forması

Geçmiş yıllarda İngiliz Futbolunda önemli bir güç olan Aston Villa, Yeşil Siyah çubuklarla kırmızı şerit çizgiler geçiyor. Aston Villa'nın renkleri ise Bordo-Mavi, yıllar önce Trabzon'un bugünkü renklerini almasında etkisi olan A.Villa formalarını da göndermiş ve Trabzonlular giymiş. Neyse ki paketten bu forma çıkmadı.

Galatasaray 2009 Alternatif Forma


Son olarak bir tane de benden, Galatasaray'ın geçtiğimiz sezon ürettiği alınmayın ama çok kötü bir renk ve forma. Forma resimde daha iyi duruyor, arkadaşımın bu formayı satın almasıyla bir de parıl parıl olduğunu görünce açıkçası bu kadar koyu renge midem bulandı. Mor olmasına hiç değinmiyorum, renk tonu ancak bu kadar kötü seçilebilirdi ve buna da harika bir hikaye uyduruldu. Galatasaraylı bir blogda da okumuştum: "..bunu taraftara iyi yutturduk.." diyordu.
Kötü formalara Türkiye'den en yakın bir örnek.

İşte böyle, formalar bir kulübün önemli simgesidir ama bazen yapılan tasarımlar onu tarihe en kötü olarak geçirebiliyor.

Araştırma tümüyle bana ait değildir. [whatpoll.com desteklidir.) Formalar ve yorumların bir kısmının alıntı olduğunu belirtirken tırnak işareti içerisinde yazılan kısımların çeviri olduğunu ve çevirisi bana ait olduğunu da belirteyim ve bağlantı adresi (link) vermeden kopyalamanızın doğru olmayacağını belirteyim.

1 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

0. Tekil Şahıs dedi ki...

coventry fena. arsenal forması ise bence o kadar kötü değil (evet, arsenal'i seviyorum) :)

bir de ben bu listeye bizim geçen seneki "kartal pençesi"ni de koyarım. tamam, tarihteki kötü formalardan değil. ama beşiktaş tarihindeki kötü formalardan.

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.