Futbolla ilgili olanlar bilecektir,İngiltere Premier Ligi takımlarından Portshmouth. Logosu ay ve yıldızı içeriyor. Açıkçası bunu ilk gördüğümde İngiltere'de bir kulüpte ne alaka bu diye düşünüp durdum. Ama sadece düşündüm, bir yerlerden bir alakası olmalı. Logo,sembol gibi şeyler takımı anlatır onla ilgili bilgiler verir ve gerekçesiz olarak bu semboller kolay kolay kullanılmaz.

Bilinmeyen Türk Tarihinden çokça bahseden bir isim var, Oktan Keleş. Bu konuya da el atan Keleş araştırmaları sonucu bunun bir Osmanlı Kulübü olduğundan bahsediyor. Tabii ki Türk Tarihiyle ilgili açıklamalar yapan pek çok isim gibi kendisini de alaya alan kişiler çıkmıştır. Kendisinin her dediği kesin olmayabilir ama bence bu konuda haklı olabilir:

Türkiye'de futbolun ilk yaygınlaştığı yıllarda (düşman yönüyle hiç anmadığımız) İngilizler istihbarat çalışmaları için Türkiye'deki futbol takımlarını kullanıyorlar. Dünyadaki en önemli istihbarat ağlarından birine sahip olan 2.Abdülhamit de aynı yöntemi kullanmak üzere İngiltere'de bu kulübü kurduruyor.

Bazıları tarafından da Portsmouth'un logosunun 1.Kral Richard'ın bir Haçlı Seferi sırasında gördükten sonra şehir için uygun bir sembol olarak seçtiği söyleniyor. Oktan Keleş bunu kabul etmeyerek, Sultan Abdülhamit'in türbesinde de aynı sembolün görülebileceğinden bahsediyor.

Merkez olan Londra'dan uzak olması Portsmouth'un seçilmesinde bir etkenken oradaki İrlandalılar da bu seçimde önemli bir etken olarak gösteriliyor. Ayrıca Abdülhamit Han'ın İrlanda'nın İRA örgütünü kurdurması da gözönüne alındığında bu bilgi değerlenebiliyor.

İrlanda'dan bahsetmişken bir de İrlanda'daki bir Türk takımından bahsedelim. Drogheda United .Bu takım tam anlamıyla bir Türk takımı değil, en azından kurucusu veya sahipleri Türk'ler değil. Drogheda şehri 1847'de yaşadığı önemli felaket sırasında Osmanlı'dan önemli bir yardım görüyor. Bunu unutmayan halk vefa olarak logosunu Ay-Yıldız ile süslüyor. Bu konudaki bilgi ise kesindir. Takımın lakapları arasında "Türkler" ismi de vardır. (Vikipedia)
Ayrıca hala daha bu vefayı unutmayan kulüp İrlanda Cumhurbaşkanı'nın bir Türkiye ziyareti sırasında Drogheda'dan bahsetmesi üzerine Türklerin siteye yoğun ilgi gösterişine Türkçe bir metin ile web sitesinden teşekkür etmiştir. (Teşekkür Mesajıne Gitmek İçin Tıkla).

Ayrıca bu kulüp renkleri aynı olan Trabzonspor'u kendisine kerdeş kulüp seçmiştir.

İşte Dünyadaki Türk izleri başlığına eklenebilecek iki ilginç bilgi.
Gerçekten ilginç ve insanın hoşuna gidiyor böylesine bir vefa örneği. İnternette bazı kaynaklarda bu bilgileri bulabilirsiniz ancak hoşuma gittiği için bunları paylaşmak istedim.

2 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Rafet dedi ki...

ben yaklasık 5-6 yıldır portsmouth'u takip ediyorum ingiliterede tuttugum takımdır hatta mutlaka bi gün macınada gitcem :D 3-4 yıldır da aktif olarak cesitli platformlardan portsmouth taraftarlarıyla konusuyorum..bi cok bu sekilde düsünsede bende dahil onlar bunu kesnlkle reddediorlar bide onların kendi tarihleri var abdülhamitle alakası olmayan dolasıyla insan hangisine inanacagını şaşırıor abdülhamit kurmuş bile olsa artık bizlerle bi alakası olmadıgı kesin.

kartalizma_okan dedi ki...

Tabii ki onlar bunu kabul etmez ama Abdülhamit'in dünya çapında büyük bir istihbarat ağına sahip olduğunu bildiğimden bana mantıklı geliyor. Ve yine dediğin bizimle artık bi alakası kalmamıştır sadece ilginç gelen bir bilgi :)

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.