Yılbaşında "Zorunda" Hissetmek


Yılbaşı geliyor ya da yıl sonu mu. İlginçtir ki hep "yılbaşında napıyorsun" diye sorulur ama verilen cevaplar da hep yılbaşında yapılacak eğlencelerdendir ya da kötü durumlardan ve artık kötü ifadelerden "P.T.T"dir. Yılın başında eğlenceye devam ediyor olacağım sonrasında uyurum heralde. Alternatif bir cevaptır bir öneridir ben böyle yapıyor olmayabilirim.

İlginç bi başlangıç yaptım aslında bahsetmek istediklerim bunlar değildi ama başlıkta da belirttiğim şu "zorunluluk" yok mu beni de bu yazıyı yazmak "zorunda" bıraktı.

Yılsonu (artık yılbaşı ifadesi yerine bunu kullanmak istiyorum) geliyorsa ille bir şeyler yapmak durumu beni sonunda (sanırım ilk defa bu sene) kastı! Klişeleri sevmiyorum beni tanıyanlar, blogu okuyanlar biliyorlar ama klişe ifadeyle söylüyorum: evet bir tarih değişikliğinden öte değil. Bilmem bir hristiyan olsaydım da benim için böyle mi olurdu ama heralde o zaman tarih değişikliğinin yanında bi de bişeyleri kutluyor olmak "adet" olduğu için biraz daha fazla anlam ifade ederdi.

Gariptir yılın sonu geldiğinde bizlerin alakası olmasa da bir şeyler yapmak gibi bir zorunluluk hissediyoruz. "Ben kutlamam abi banane" tavrından yola çıkarak kimseyi eleştirmek değil amacım. Şu "zorundalık hissi" yok mu o zorluyor adamı. Bi şeyler yapasım olmadığı zamanda bi şeyler yapmaya zorlanıyor gibi hissediyorum. Gibisi fazla gibi. Nedenini tam bilmiyorum ama yıllardır böyle açıklıyorum: her yerde bir hareketlilik olduğu anda ben sıradan kalamıyorum. Yani bi şeylere "zorlanıyorum".

Bu yazıyı da bir zorunluluk hissiyatından yola çıkarak yazıyorum. Yıl sonu gelmiş, her "son"da bir şeyler toparlanır bir şeyler özetlenir ya benim de onu yapmam gerekirken ben beni "irite" eden bir durumu anlatmak ihtiyacı hissettim.

Bu "zorunluluk" duygusuna ilk defa bu sene baş kaldırıyorum ama insanlar bi şeyler yapalım dedikçe ben evdeyim gelen gelir diyorum. Ben sıradanlaştırmaya çalıştıkça olmuyor. Neyse en azından ben zorunluluğu bastırıyorum, dış etkenlerin bozması dışa olacak bir tepki doğurur içimde. Kesin bir tepki olacak değil ama içimde oluşacak bir sıkıntı ve kendi kendime vereceğim tepki sanırım başkalarını suçlamaktan daha ağır itham olacak ve kendi "iç kavgam" beni daha da zor duruma sokacak.

"Zorunluluk duygusu" ile başladığım yazımı bu duygu üzerine tartışarak noktalama çabasına girerken bu duygunun acaba bi adı var mıdır ki diye de düşünmeye başladım. Ha bu arada ben yeni yıldan bi şey dilemiyorum, yeni yıl kim ki arkadaş bi şeyler versin. Selametle.

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.