(Fotoğraf: "Afgan Kızı" - Steve McCurry.)


-Seni de vurular bir gün ey acı- 
Ferhan Karaçam 

Neden hep göze hoş şeyler küreselleşir? Mesela neden acılar küresel değildir. Çağdaş zamanların en büyük kavramı "Küreselleşme". Sınırları kaldıran o kavram, o "süreç", o akım! Ne kadar da afili.

Komşumuzun adını bilmezken Brad Pitt'in adını bilmemizi küreselleşme ile açıkladık. Tamam. Komşunun adını nasıl bilmeyiz ne hallere düştük kısmını geçtim. Bir Osman Konuk şiirindeymiş gibi küreselleşmeyi de "aldık, kabul ettik".* Mesela bir Japon genç ile bir türk gencinin aynı modayı takip ederek aynı kıyafetlere sahip olmasına, küreselleşme diyebildik. Kabul. Bir Japon da bir Türk de Justin Bieber hayranı olabilidi. İlgilendiğimiz gündemler hep küreseldi. Mesafeler azalmıştı, sınırlar kalkmıştı bir kere!

Ama mesela neden acılar hiç küresel olamadı? Acılara neden gümrük vardı? Mesela bir Afgan gencin, Filistinli, Boşnak, Çeçen, Iraklı, Afrikalı, Somalili gencin, Arap devrimlerindeki insanların acısı neden hiç küresel akımda yer bulmadı? Neden onları bütün dünya olarak yaşayamadık? Acılar yerel kalmaya mecbur muydu ki ucuz bir ayran markasıymışçasına. Acılara "Afrika Dahil" olamadı neden? Onlar kendi sınırlarını aşamadılar. Üç beşimiz sizlerleyiz, unutmadık diyebildik ama hiç o acıyı çekemedi koca dünya ciğerlerine ciğerlerine! Şimdi her şeyi annesinden öğrenen bir küçük bir çocuk edasıyla soruyorum: acılar da küreselleşmeye dahil midir anne?

*Penye ve Hakikat (okunup anlaşılmasını tavsiye ederim)

0 Yorum Karalandı. 'Karalamak' için tıkla:

Blog Widget by LinkWithin

Copyright © 2009 - Karalama Defterim - Tüm Hakları Saklıdır ve kartalizma_okan 'a aittir
Yazılan "bi kaç kelam" a saygı göstererek aktif bağlantı adresi vermeden kopyalama yapmayınız. Blog en iyi Google Chrome ile sonuç verir.